A kisebb alapterületű panellakások esetében rendkívül sok problémát vet fel a megfelelő hely kihasználás kérdése. Rengetegen megpróbálják hasznos alapterületté tenni az erkélyt, hogy az ne csak nyáron, hanem télen és az átmeneti időszakokban is használható legyen nyári nappaliként. Az erkély beépítése nagyon sok kérdést vet fel mind épületgépészeti, mind épületfizikai tekintetben, azonban a legkomolyabb fejtörést szinte mindig az utólagos hőszigetelés adja, amit rendkívül könnyű elrontani, ilyen esetben pedig vizesedő falakkal, penészesedéssel és szerkezeti károsodással is számolhatunk.
Fontos, hogy az erkélyeket tartósan kell védeni, különben a „körbeszigetelt” erkély hőszigetelése elveszti hőtechnikai tulajdonságait, vagy felfagyások jelentkezhetnek. Ilyen esetekben körülményes javításokra, felújításokra van szükség.
A páralecsapódás problémája
Amennyiben erkély beépítésén gondolkozunk, alapvető problémaként fog megjelenni a páralecsapódás, mert ha nem hőszigetelünk, akkor a belső falszerkezet sokkal hidegebb lesz az úgynevezett harmatpontnál, vagyis nagyon gyorsan megjelenik a vizesedés a falakon. Ugyanez a probléma természetesen akkor is felléphet, ha rosszul alkalmazzuk a hőszigetelést, éppen ezért az alábbiakban egy olyan hasznos és fontos szakmai tanáccsal szolgálnánk, amit ilyenkor fontos betartani.
Milyen vastag hőszigetelés szükséges az erkélyre?
Ennek meghatározása az épület tervezése során történik.
A leginkább elterjedt a 4-6 cm vastag hőszigetelés, amit alulra, felülre és oldalra is el kell helyezni.
A hőszigetelés készülhet egyenes vagy fordított rétegrenddel. A különbség nagyon egyszerűen lefordítva abban található, hogy a hőszigetelés a vízszigetelés alá vagy fölé kerül-e. Egyenes rétegrend esetén az EPS 100 vagy EPS 200, fordított rétegrend esetében pedig az XPS hőszigetelést kell alkalmazni. Az erkélyt alulról EPS 80-as hőszigeteléssel kell ellátni ugyanúgy, mint a ház külső falát.
Az erkély hőszigetelése
- Megoldás
Az erkélyek hőszigetelésének egyik módja, hogy a födém vastagságában, a vasbeton koszorúban elhelyeznek egy hőhíd-megszakító elemet, ebben az esetben az erkélylemez külön hőszigetelésére nincs szükség.
- Megoldás
Az erkély-lemezek körbe-burkolása hőszigeteléssel. Ennek a hőszigetelésnek a vastagságát az építésztervezők általában úgy határozzák meg, hogy esztétikailag is elfogadható legyen, azaz ne váljon túl vaskossá az erkélylemez. A leggyakoribb a 4-6 cm-es hőszigetelés, amit alulra és felülre is el kell helyezni.
Vedd fel velünk a kapcsolatot!
Amennyiben segítségre van szükséged, keress minket bizalommal! Csatlakozz a burkoló mókusok facebook csoportunkhoz és kövess minket a közösségi oldalainkon!
https://www.facebook.com/groups/540811733074624/learning_content/
https://www.facebook.com/agtotalsolutions/
https://www.instagram.com/agtotalsolutions/