A hidegburkolás ma már egy külön szaktudást igényel, ahol sokaknak a sarokkialakítás különös nehézséget okozhat. Míg korábban a sarokkialakítást egyszerű rácsúsztatással, vagy a gérvágással próbálták esztétikussá tenni az éleket, addig mára többnyire műanyagból vagy fémből készült sarokprofilokat használnak, amit sokkal esztétikusabban tudnak felhelyezni, hiszen az élvédők többféle anyaggal, formával és színnel készülnek.
Ez a fejlesztés nem csak azért jó, mert lényegesebben előnyösen néz ki, hanem mert nagyon egyszerű vele dolgozni és tartósabb és biztonságosabb is, hiszen az élvédő védi a csempét a mechanikus erőbehatások okozta sérülésektől és az esetleges balestektől is véd.
A gyártók mára már különféle kiegészítőt is készítenek az élvédőkhöz, például lezáró profilokat egyaránt vásárolhatunk, ami hozzájárul ahhoz, hogy a burkolat tartós és szép összképet nyújtson. Ha nem ismerjük az alapszabályokat, akkor ezeket könnyen el is ronthatjuk.
Sarokkialakítás élvédőzés előtt
Amikor túl vagyunk az élvédő kiválasztásán, akkor a sarok mindkét oldalát együttesen rakjuk, ahogy a burkolat biztosan egy síkba kerüljön az élvédővel. Amennyiben sarokra vágott csempét teszünk fel, akkor annak a széle legyen sima és csiszolt, különben nem lehet vele jól dolgozni.
Az élvédő profil felragasztása
Az élvédő helyére kenjük fel vékony rétegbe a csemperagasztót egy fogazott glettvas segítségével. A ragasztós élre a profilt felragaszthatjuk, és alul, középen, és felül nagyon erősen belenyomjuk a ragasztóba úgy, hogy a lyukacsos részeken is megjelenjen a ragasztó. Ezek után eltávolítjuk a felesleges ragasztót egy spakli segítségével.
Ez a folyamat természetesen nem mindig úgy sikerül, ahogy azt elképzeljük.
- Gyakori eset, hogy a sarokelem nem akar a helyén maradni, ilyenkor ékeljük ki, amíg a ragasztó megköt.
- Vannak olyan esetek is, amikor az élvédő magasabban van, ekkor a kötés után a lapsíkjában le kell vágni.
A fugázás
A csempéknél alkalmazott profilok a legtöbb esetben nem illeszkednek közvetlenül a burkolólapokhoz, így a két elem közé szükséges egy fugahézag.
A fugázás úgy történik, hogy a fuga anyagot kitöltjük a réseket, és a fugázó gumi segítségével elhuzzuk, majd vizes szivaccsal letisztítjuk. Utolsó lépésként, pedig gyönyörködünk az elkészült burkolatban.
Vedd fel velünk a kapcsolatot!
Amennyiben segítségre van szükséged, keress minket bizalommal! Csatlakozz a burkoló mókusok facebook csoportunkhoz és kövess minket a közösségi oldalainkon!
https://www.facebook.com/groups/540811733074624/learning_content/