Ha még nincs, de szeretnél, illetve felújítanád a régit, akkor ez a cikk kifejezetten Neked szól, hiszen most elmondjuk, hogy melyek azok a dolgok, amikre okvetlenül oda kell figyelned, hiszen a kültéri burkolás nem gyerekjáték…
Talán az egyik legfontosabb dolog, hogy milyen környezeti tényezőkkel kell számolni télen-nyáron, esőben-fagyban, szárazságban és télvíz idején. Tehát a jelszó a strapabíróság. Ebből a cikkből megtudod, hogy a terasz járólapjai mitől válhatnak fel, miért kopoghatnak, mik azok a dilatációs hézagok. Egy apróságot azért megsúgunk: a ragasztó és használatának módja kültéri burkolás esetén sem mellékes…
No de haladjunk szépen sorjában, melyek azok az apróságnak tűnő, de annál fontosabb dolgok, amikre mindenképp oda kell figyelj, ha a teraszod burkolod:
- Ne engedd bebőrösödni a ragasztóanyagot
Bebőrösödni? Igen. Ez alatt azt értjük, amikor a ragasztóanyag még a burkolólap feltétele előtt megszárad és egy hártyaszerű réteg jön rajta létre. Ez a hártya rengeteget ront a tapadáson, így a járólapok, vagy csempék könnyedén felválhatnak. Tehát készítsd elő a terepet burkolás előtt, de ne várj túl sokat a lerakással, és már a bőrösödés előtt rögzítsd azokat.
- Üregmentes ragasztás – azaz a víz utat tör
Azt mindannyian tudjuk, hogy a víz mindig mindenhonnan ki akar jutni és ki is jut akár folyékony, akár szilárd halmazállapotban. Nincs mese. Ezért nagyon fontos megelőzni azt, hogy a víz a burkolat alá bejusson és ott összegyűljön. Egyszerű trükk-kel, minimális odafigyeléssel ez könnyedén abszolválható: pogácsák helyett összefüggő, a teljes lapot beterítő réteget hozz lépre felületén, így a víz nem tud ott megbújni azzal az eltökélt szándékkal, hogy télen megfagyva szétrepessze a terasz burkolatát.
- Dilatációs hézag – feszülés ellen
A hőmérsékletváltozás az anyagok esetében térfogat változást idéz elő, ezt nevezzük dilatációnak, és ezért feszül nyáron a kertkapu, de sok-sok terasz burkolatának megrepedéséért is felelős, főleg azoknál, melyeknél a burkolók nem hagytak elegendő dilatációs hézagot. Ennek következtében a lapok a hő hatására egymásnak feszülnek, megrepednek, púposodnak. Ezt úgy tudod megelőzni, hogy dilatációs hézagot alakítasz ki minden szerkezetcsatlakozásnál, legyen szó oszlopokról, falakról, illetve a síkváltásoknál (padló és fal találkozásánál). Most már tudod mi a hézag 😛
E három tényező mellett még rengeteg olyan fontos dologra figyelned kell, ha teraszburkolásra adod a fejed. Ne feledd, csak minőségi segédanyagokat használj és kérdezz bátran több évtizedes burkolói tapasztalattal bíró munkatársainktól. Rendelj honlapunkról, vagy térj be üzletünkbe, hogy személyesen segíthessünk kiválasztani a megfelelő segédanyagot és annak mennyiségét.