Jó esetben már csak néhány nap van hátra a nyári forróságból, azonban a globális klímaváltozás miatt már most elkezdhetünk gondolkodni, hogyan óvjuk meg az otthonunkat a kinti tartós 30-37 fokoktól. Mondhatnánk, hogy elég hozzá egy légkondicionáló, de az amúgy is agyonterhelt éghajlatunk védelmében vannak más lehetőségek is. Ehhez adunk most néhány tippet!
Annak érdekében, hogy a ház hűvös legyen a forró napokon, két szempont elengedhetetlen: a megfelelő szigetelés és szellőztetés.
Szakértő szigetelés
A szigetelés két irányban működik: egy jól szigetelt épület egész évben nagyobb kényelmet nyújt, mivel télen melegebb, nyáron pedig hűvösebb. Ezért egy ilyen épület a fűtés és az éghajlatváltozás szempontjából is gazdaságosabb. Próbáljuk meg a hőt a nyár folyamán, amennyire csak lehetséges csökkenteni, vegyük figyelembe a házunkat, lakásunkat érő közvetlen napfényt is, ezért használjunk: függönyöket, redőnyöket, fából készült spalettákat, zsalugátereket, reluxákat vagy éppen napelemes fóliákat az ablakunkra.
A jó légáramlás nélkülözhetetlen, ezért ne felejtsünk el éjjel szellőztetni és használjunk hozzá egy csendes ventilátort is.
Állítsuk meg a közvetlen napsugárzást!
Mielőtt elmegyünk otthonról sötétítsük be a lakásunkat, például húzzuk le a redőnyöket. Függönyöknél világos árnyalatot válasszunk, mert az visszaveri a napfényt vagy használjunk kifejezetten hőfüggönyöket, ami kiszűri az UV-sugárzást, megakadályozza a hőmérséklet emelkedést, azonban a függönyön keresztül átjut a fény.
Tartsuk távol a hőt!
Kapcsoljuk ki a nem használt elektromos eszközöket, mivel készenléti állapotban is hőt bocsátanak ki.
Nyáron a sütés, főzés időpontját tegyük át késő estére vagy kora reggelre, illetve használjuk ki az alkalmat, hogy folyamatosan ehetünk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket, így nem kell annyit főznünk. A szervezetünk is hálás lesz ennek a körülbelül 3 hónapos vitamindózisnak.
Irányítsuk a ventilátort egy vízforrás vagy egy jégkockákkal teli edény felé, így akár több hőfokot is nyerhetünk.
Használjunk növényeket!
Egyfelől otthonossá teszik házunkat, másrészt minél több van a teraszon, kertben, erkélyen, ablakban, annál jobban védeneket minket a hőtől, mivel párásítanak és árnyékolnak.
Ültessünk annyi fát és cserjét, amennyi csak lehetséges. Társasház esetén, fogjunk össze és ültessünk közösen fát/fákat. Erre jövő év tavasza kiváló alkalom lehet.
Az ördög a részletekben rejlik: miért fontos a falak és a tető szigetelése?
A kellemes hőmérséklet elérése érdekében, semmi sem képes annyit segíteni, mint a falak és a tető szigetelése.
A tetőn és a falakon keresztül sok hő távozik, ha nem biztosítjuk a szigetelést. Sok esetben elfelejtik vagy nem fordítanak rá elegendő időt. Létezik utólagos szigetelés, amikor nem kell visszabontást végezni, de így vagy úgy drágább lesz, így mindenkinek jobb, ha már elve szigetelve készítik. Így van ez az utólag szigetelt födémmel is, amit majd lehet ugyan padlásként használni, de szintén több pénzbe kerül.
Az 1980 előtt épített házak téglái gyakran kevésbé hatékonyak, ezért is végeznek utólagos szigeteléseket. Hogy pontosan miért, az megérne egy külön cikket, hiszen annyi féle, fajta téglát használtak az évek folyamán.
Mi a megoldás?
A szigetelőanyagok felvitele után válasszunk olyan vakolatot, mely tovább tudja csökkenteni a benti hőmérsékletet. Ráadásul, így minimálisra csökkenthetjük a hőszigetelő anyag mennyiségét!
A szakszerű hőszigetelés felhelyezése után tovább tudjuk emelni építményünk minőségét és esztétikai értékét azzal, hogy a nálunk kapható MAPEI Mapetherm hőszigetelő rendszerét használjuk.
Szépség és technológia 1002 eredeti színárnyalatban
Ezzel a 110 színű vakolatból álló gyűjteménnyel olyan színt választhatunk, amilyet, csak szeretnénk és a szín mellett, azt is fontos hangsúlyozni, hogy a struktúrát is mi határozhatjuk meg: a teljesen simától a göcsörtösig.
A szakemberek könnyen csinálnak színes vakolatot, mert csak a pigmentet kell beletenni.
De miért jobb a MAPEI?
Önálló vakolatként, vagy a Mapetherm hőszigetelő rendszer részeként is alkalmazható.
Napsütéskor a tető körül lévő hőmérséklet akár 80 ° C-ra emelkedhet! Nekünk pedig ezt kell annyira lehűtenünk, hogy jól érezzük magunkat. Sajnos a penész is gyakori vendég lehet otthonunkban, ha a meleg levegő találkozik a hűvössel, hisz akkor máris ott a pára. Ez télen még rosszabb: a házunkat mondjuk 25 fokra fűtjük, a szigeteletlen tetőn pedig bejön az 5 fokos levegő. A tető és a födém, vagy a fal találkozásánál a két levegőréteg összeér, a kettő között 20 fok a különbség. Itt kialakul egy ún. hőhíd, és a melegtől kicsapódik a hideg levegőben lévő pára a falra. Így születik meg a penész. Azonban a MAPEI Mapetherm vakolata penészedésgátló hatással rendelkezik, így ez sem lehet probléma.
Mit tud még?
- tartós munka
- lehetőség egyedi színekre
- lehetőség színmintákra kis mennyiségben
- állandóság és ismételhetőség
- gazdaságos
- a hőszigetelés vastagsága tetszőleges
- öntisztító képességű
- szennyezett levegőjű környezetben is tartósan esztétikus megjelenés
- Mapetherm Premium esetében az igényes színvakolat mellett a jobb hangszigetelésű és páraáteresztésű hőszigetelés is adott. A1-es tűzállósági osztályú kőzetgyapot hőszigetelő. Kiváló vízlepergető és páraáteresztő.
Ne feledjük házunk megfelelő szigetelése hatékony és költségmegtakarító. A falak szigetelése után használjuk a szivárvány minden árnyalatában elérhető vakolatot, és így a melegtől is meg tudjuk óvni otthonunkat!
Vedd fel velünk a kapcsolatot!
Amennyiben kültéri színes vakolatra vagy segédanyagokra van szükséged, keress minket bizalommal!
Csatlakozz a Burkoló Mókusok Facebook csoportunkhoz és kövess minket a közösségi oldalainkon!
https://www.facebook.com/groups/540811733074624/learning_content/
https://www.facebook.com/agtotalsolutions/
https://www.instagram.com/agtotalsolutions/
Képek forrása: Pixabay/midascode, Freepik/Kotkoa, Unsplash/DeMorris Byrd
Ribáry Manuéla